kırlangıç

Referans Projelerimiz

Ankara Charles De Gaulle Lisesi

Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği’nin bünyesinde olanakları kısıtlı binalarda faaliyet gösteren Ankara Charles de Gaulle Lisesi için daha donanımlı tek bir bina elde etmek amacıyla 2005 yılında sınırlı bir yarışma açılmıştır. Yarışmada birinciliği Kolektif Mimarlık (Rasim Özveren, Zeynep Önen Özveren) kazanmıştır. Müellifler uygulama projelerini hazırlamanın yanı sıra Proje Yönetimi hizmetlerini de üstlenmişlerdir.

Böylesine modern bir eğitim ve öğretim yapısının gerçekleşmesinde Şirketimiz, proje müellifleri ve yüklenici firma Yenigün-YG İş Ortaklığı diğer disiplinlerin proje ekipleriyle yapım süresince etkili ve verimli bir işbirliği sergilemişlerdir. İnşaat 26 Haziran 2008'de başlanmış ve 01 Aralık 2009 tarihinde bitirilmiş olup 4 Ocak 2010 tarihinde eğitime başlanmıştır. İlkokul, Ortaokul ve Lise eğitimi yapılacak olan bina toplam 9.828 metrekare alana sahiptir.

Binada 36 adet derslik, 4 adet laboratuar müzik ve plastik sanatlar sınıfları, çok amaçlı salon, spor salonu, yemekhaneler ve yönetim birimleri bulunmaktadır Farklı işlevleri barındıran, blokları hem birbirinden ayıran hem de birleştiren doğal ışığı kesintisiz olarak yapının merkezine taşıyan Cam Örtülü İç Sokak, tasarımın temel kurgusunu oluşturmaktadır. Bu sokak kötü hava koşullarında öğrenciler için kapalı teneffüs alanı olarak kullanılmasının yanı sıra bağlı mekanlarla birlikte sergileme vb eğitimi destekleyici işlevlere de sahne olacaktır. Yaklaşık 6.000 metrekare alana sahip bahçede ise spor ve diğer açık alan aktiviteleri için düzenlemeler yapılmıştır.