kırlangıç

Referans Projelerimiz

Cumhuriyet Halk Partisi Yeni Genel Merkez Binası

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Yeni Genel Merkez Binası, Anadolu Bulvarı üzerinde 8700 m2’lik bir arsa üzerinde yapılmıştır. Yapı 3 bodrum kat 1 zemin kat 1 tesisat katı ve 14 normal kat ve 1 çatı katı  olmak üzere toplam 20 katlı olarak tasarlanmıştır. Toplam kapalı alanı, bodrum katlar dahil, 27 300 m²’dir

Bina ;

• Başta genel başkan olmak üzere yönetim birimleri ve toplam yaklaşık 300 çalışan için gerekli niteliklere sahip çalışma odalarını, müze, parti meclisi salonu, MYK toplantı salonu, protokol yemek salonu, özel yemek salonu, 6 adet toplantı salonu, 600 kişilik bir konferans salonuyla basın toplantısı salonu, ayrıca 200 ve 100 kişilik gerektiğinde birleştirilebilir iki eğitim salonu, kafe ve 1 yemek salonu ile
Toplam 330 araçlık binek oto ve 10 adet otobüs için kapalı garajları,

Sığınak ve yangına karşı her türlü teknik donanım ve mahalleri,

Her türlü çalışma konforuna ait tesisat ve aydınlatma tesisatını,

Bilgi teknolojileri ve güvenlik sistemlerini,

• Enerji tasarrufu için her türlü detay ve ekipmanı,içermektedir.

Tüm çalışma mekanları ve salonlarının tamamının aynı anda kullanımı durumunda bina yaklaşık 2000 kişiyi barındırabilecek kapasitededir.

Mimarlar, Parti’nin temel ilkelerinin yanı sıra saydam, katılımcı, kucaklayıcı, çoğulcu politikalarını, köklü geçmişi ve geleceğe bakışını en iyi şekilde yansıtacak, açık dinamik, ve enerjik yapısını   ifade etmeyi, tasarım konsepti olarak benimsemiştir.

Yapının tasarımındaki bu temel yaklaşım, peyzaj düzenlemesinde de aynen benimsenmiş ve partinin ilkeleriyle parti tarihinin sanatsal elemanlarla anlatıldığı bir senaryo esas alınmıştır. Bu düzenlemede insan unsuru göz ardı edilmeden bina içi kullanımlarla organik bir bütünlük kurulmasına özen gösterilmiştir

Çalışanların ve diğer kullananların her türlü gereksinimlerine kolayca yanıt verebilecek konfor ve güvenlik sağlanarak çalışma isteği ve motivasyonu en üst düzeye taşıyabilecek mekansal düzenlemeler tasarımın temel amaçlarından biri olarak ele alınmıştır.

Tüm bu özelliklerle Mimarlar, Anadolu’nun yerel değerlerini, evrensel değerlerle birlikte yorumlanarak bize ait özgün ve çağdaş bir yapı elde edilmesine amaçlamışlardır.

Bina, 30 Nisan 2006 tarihinde bitirilmiş ve tüm tefrişi kısa sürede tamamlanarak, 19 Mayıs 2006 tarihinde hizmete açılmıştır.

Binanın, yapı denetimi hizmetine ek olarak proje danışmanlık hizmetleri, yapım müşavirliği, tefriş ve dekorasyon hizmetleri ile sanatçı çalışmaları ilgili tüm danışmanlık işleri deneyimli kadrosu ile firmamız tarafından yürütülmüştür.

Mimari proje: Atabaş Mimarlık Mühendislik Danışmanlık Tic. Ltd. Şti.
Kadri Atabaş, Ufuk Erten, İdris Kırman
Dekorasyon Projesi: Şerife Meriç
Statik – betonarme pr: Erka – As Proje Araştırma İnş. Tur. ve Tic. Ltd. Şti.
Mekanik Tesisat pr.: Bilge Mühendislik Müşavirlik Ltd. Şti.
Elektrik projesi: Enersis Enerji Sistem AŞ.
Peyzaj projesi: Prof. Dr Yalçın Memluk
Sanat işleri : Şekip Oğuz